Projektowanie tarasów w stylu medytacyjnym: Stwórz oazę spokoju i wewnętrznego równowagi

Dom i wnętrze

Twój własny taras może być idealnym miejscem do relaksu i odprężenia się po dniu wypełnionym pracą i stresującymi sytuacjami. Projektowanie tarasów w stylu medytacyjnym to doskonały sposób na stworzenie miejsca, gdzie można znaleźć spokój i wewnętrzną równowagę. W tym artykule przedstawimy kilka porad, jak zaprojektować taras w stylu medytacyjnym, aby stał się oazą spokoju i harmonii.

  1. Kolorystyka i światło

Sposób wykorzystania kolorów i światła na tarasie wpływa na to, jak czujemy się w danym miejscu. W medytacyjnym stylu warto skupić się na ciepłych i naturalnych kolorach. Odcienie zieleni, brązu, beżu, oraz turkusu są idealne do stworzenia spokojnego i harmonijnego klimatu. Ważne jest, aby uważnie dobierać odcienie kolorów, które będą harmonizować ze sobą.

Światło jest również ważnym elementem projektowania. Zacienione miejsca są idealne do medytacji, ponieważ zapewniają nam prywatność i intymność. Oświetlenie LED z alternatywnymi światłami od złotego do białego w połączeniu z dymnym efektem świec ożywią się w ciemniejszych miejscach, przez co stworzą spokojne i romantyczne warunki do odpoczynku.

  1. Meble i rośliny

Meble na tarasie powinny być jednocześnie wygodne i harmonizujące z naszą ideą. W medytacyjnym stylu, idealne będą naturalne materiały jak: wiklina, drewno i kamień, dające poczucie naturalności i dolinę luksusową. Wygodne fotele i sofki zapewnią nam komfort w trakcie medytacji.

Nie może zabraknąć roślin. Kwiaty oraz rośliny zielone wprowadzają spokojny klimat na taras. Rośliny, takie jak lawenda, jaśmin czy kwitnące drzewa ziołowe, są idealne w stylu medytacyjnym, ponieważ delikatny zapach i kolor wprowadzają w harmonię oraz relaksują nasze zmysły. Z betonowych donic lub slopów kamiennych możemy stworzyć piękne ogrody ziołowe.

  1. Ogrzewanie i fontanna

Ogrzewanie, takie jak kominek lub grzejnik, sprawi, że będzie nam przyjemniej na tarasie nawet w chłodniejsze wieczory. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy spędzać czas na swoim tarasie o każdej porze roku. Ogrzewanie z dyskretnym grzejnikiem na elektryczność zapewnia nam arystokratyczne ciepła.

Fontanna lub płynąca woda z basenu to idealne rozwiązanie w stylu medytacyjnym. Dźwięk wody wprowadza w spokojną i relaksującą atmosferę, a jej płynność stymuluje u nas poczucie równowagi i harmonii. Ten element w połączeniu z zapachem kwiatów lub zioł wprowadzi nas w medytacyjny stan.

  1. Dekoracje

Dodatki i dekoracje pozwalają na wyrażenie naszej wizji i stylizacji tarasu. W stylu medytacyjnym, warto postawić na minimalistyczne i naturalne dodatki takie jak kamienie, ozdobne gałęzie, lub ręcznie plecione kosze. Możemy pobawić się akcesoriami, takimi jak pudełka z grawerem, wieśniackie rzeźby rękodzielnicze lub nawet osobiste książki.

  1. Przestrzeń

Każdy taras powinien być zaprojektowany tak, by nadawał się do użytku. Przestrzeń powinna być dobrze używana. W stylu medytacyjnym warto pomyśleć o ustawieniu przestrzeni w taki sposób, by zapewnić sobie prywatność. W tym celu możemy rozważyć zastosowanie roślin obsadzających palisadę lub rzędem wysokich drzew i krzewów, które gwarantują nam prywatność.

Użyte materiały i dekoracje na tarasie powinny być łatwe w utrzymaniu i odpornie na warunki atmosferyczne. Planując taras w stylu medytacyjnym należy pamiętać o stworzeniu idealnie dopasowanej przestrzeni do naszej potrzeby i gustu. Dobrze dobrane rośliny, ciepła kolorystyka i harmonizujące dodatki to klucz do stworzenia miejsca, które zapewni nam spokój i wewnętrzną równowagę.