O gwiazdo betlejemska chwyty: Jak pielęgnować i utrzymać w dobrej kondycji gwiazdo betlejkę

Dom i wnętrze

Gwiazdo betlejemska – roślina, która kojarzy się nam z najpiękniejszym czasem w roku. Jest symbolem Bożego Narodzenia i wiele osób decyduje się na kupno tej rośliny, która potrafi dodać naszym wnętrzom niepowtarzalnego uroku. Warto jednak wiedzieć, że pielęgnacja gwiazdo betlejki nie jest tak łatwa, jak się wydaje. W tym artykule podpowiadamy, jak dbać o tę piękną roślinę i utrzymać ją w dobrej kondycji.

 1. Charakterystyka gwiazdo betlejki
  Gwiazdo betlejka to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce jest uprawiana głównie jako roślina doniczkowa. Charakteryzuje się pięknymi, czerwonymi lub białymi kwiatami oraz jasnozielonymi liśćmi z charakterystycznym czerwonym wzorem. Roślina ta kwitnie zwykle od listopada do marca, czyli w okresie zimowym.

 2. Jak pielęgnować gwiazdo betlejkę?
  Pielęgnacja gwiazdo betlejki wymaga od nas uwagi i troski. Oto kilka podpowiedzi, jak utrzymać roślinę w dobrej kondycji:

 • Odpowiednie warunki świetlne:
  Gwiazdo betlejka lubi jasne miejsca, ale nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie słonecznych promieni. Najlepiej umieścić ją na parapecie, skierowanym na północ lub wschód.
 • Podlewanie:
  Roślina ta lubi wilgoć, dlatego należy podlewać ją systematycznie. Nie wolno jednak przesuszać podłoża. W czasie zimy, kiedy jest chłodniej, podlewanie trzeba ograniczyć. Warto też pamiętać, że gwiazdo betlejka nie lubi wody na liściach.
 • Wilgotność powietrza:
  Gwiazdo betlejka jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o wilgotność powietrza. W zimie, gdy ogrzewamy nasze mieszkania, warto postawić niedaleko rośliny miskę z wodą, aby powietrze było bardziej wilgotne.
 • Temperatura:
  Ta roślina lubi ciepłe miejsca, jednak nie lubi nagłych zmian temperatury. Należy unikać przeciągów oraz zbyt niskiej temperatury, która może zaszkodzić roślinie.
 1. Jakie problemy mogą pojawić się przy hodowli gwiazdo betlejki?
  Gwiazdo betlejka to piękna roślina, jednak jej hodowla nie jest łatwa. Warto zwrócić uwagę na kilka możliwych problemów, które mogą pojawić się w trakcie uprawy:
 • Usychanie liści:
  Może to być spowodowane brakiem wilgoci lub przesuszeniem podłoża.
 • Porośnięcie pleśnią lub grzybami:
  Może to być spowodowane nadmiarem wilgoci lub zbyt zimnym miejscem, w którym stoi roślina.
 • Opadanie kwiatów:
  Często spowodowane jest tym, że temperatura jest zbyt wysoka lub roślina jest wystawiona na zbyt mocne światło.
 1. Jakie są sposoby na rozwiązanie problemów z GWIAZDO BETLEJKA?
  W przypadku napotkanych problemów pracujemy na trzy sposoby:
 • Zaopatrujemy się w nawozy specjalistyczne, które pomogą roślinie w odżywieniu, a co za tym idzie wzmocnią ją odpornościowo i pozwolą na szybszy wzrost.
 • Zwalczamy grzyby i pleśń specjalistyczną chemią.
 • Przenosimy miejsce uprawy, do innego pomieszczenia lub stawiamy roślinę w innym miejscu, gdzie będzie miała odpowiednie warunki.
 1. Gdzie kupić GWIAZDO BETLEJKA i Po ile kosztuje?
  W okresie przedswiateczne każdy sklep ogrodniczy oferuje gwiazdo betlejki różnych odmian. Koszt jednej rośliny oscyluje w granicach od 20 do 50 złotych, przy czym zdecydowanie tańsze są rośliny w wersji białej. W internecie natomiast produkt można znaleźć już za 10-15 złotych.