Kanał La Manche – długość i historia budowy

Dom i wnętrze

Kanał La Manche – jedno z najważniejszych dzieł inżynieryjnych

Możliwość bezpośredniego połączenia Wielkiej Brytanii z kontynentem europejskim była marzeniem przez wiele wieków. Dopiero XIX wiek dostarczył rozwiązania inżynierskiego wyzwania, jakim była budowa Kanału La Manche. Ten niewielki pas wody rozdziela Wielką Brytanię od Francji i jest jednym z najważniejszych dzieł inżynieryjnych w historii. Oto kilka faktów o Kanału La Manche:

Długość i głębokość Kanału La Manche

Kanał La Manche ma długość 50 km i jest głęboki na około 70 metrów. Jest to jedna z najbardziej ruchliwych tras żeglugowych na świecie, z ponad 500 statków przepływających przez kanał każdego dnia. Kanał łączy porty Calais w północnej Francji i Dover w południowej Anglii.

Historia budowy Kanału La Manche

Idea połączenia Wyspy Brytyjskiej z kontynentem europejskim pojawiła się już w czasie rzymskiej okupacji Wielkiej Brytanii. Jednak były to tylko koncepcje teoretyczne, aż do XVIII wieku, kiedy to brytyjski inżynier John Rennie zaczął opracowywać plany połączenia Wysp. Projekt ten stał się realnością dopiero w XIX wieku, kiedy to Francuzi i Brytyjczycy zaczęli prace przy budowie Kanału La Manche.

Podjęto wiele prób, aby połączyć Wielką Brytanię z kontynentem, ale większość z tych prób zakończyła się niepowodzeniem lub przerwaniem prac. Pierwsze prace rozpoczęły się w 1802 r., jednak przerwano je po dwóch latach z powodu braku pieniędzy. W czasie I wojny światowej niemieckie U-Booty zatapiały statki na Wodach Kanału, co zmusiło Brytyjczyków do przyspieszenia budowy w celu skrócenia czasu przepłynięcia.

Przyspieszenie budowy Kanału La Manche

Przyspieszenie ukończenia budowy kanału nastąpiło w okresie powojennym, kiedy to sytuacja polityczna w Europie uległa zmianie, a kontynent potrzebował nowych sposobów na odbudowanie po wojnie. Francuska firma budowlana wygrała przetarg i była odpowiedzialna za budowę kanału z francuskiej strony. Prace zaczęły się w 1930 r. i zostały ukończone w 1935 r.

Kanał La Manche dziś

Dziś Kanał La Manche to jedna z najważniejszych tras żeglugowych na świecie. Co roku przepływa przez niego dziesiątki tysięcy statków, z kilkoma milionami pasażerów. Kanał pełni również ważną rolę w transporcie towarów i dostarczaniu energii, a także w turystyce. Dzięki Kanałowi La Manche Europa stała się bardziej zintegrowana niż kiedykolwiek wcześniej.

Włochy, niesamowita architektura
Włochy – siedem niesamowitych budynków.