Jakie rośliny do sypialni: Oczyszczające powietrze i tworzące przytulną atmosferę

Dom i wnętrze

Z całą pewnością sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. To w tym miejscu odpoczywamy, relaksujemy się i regenerujemy siły na kolejny dzień. Dlatego tak ważne jest, aby była to przestrzeń przyjazna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Okazuje się, że dobrej jakości powietrze w sypialni można uzyskać za pomocą roślin. W tym artykule przedstawiamy najlepsze rośliny, które nie tylko oczyszczą powietrze, ale także stworzą przytulną atmosferę.

 1. Dlaczego warto mieć rośliny w sypialni?

Przede wszystkim dlatego, że rośliny są naturalnymi filtrami powietrza. Większość z nas zapomina o tym, że powietrze w naszych domach jest zanieczyszczone różnego rodzaju chemikaliami, takimi jak farby, meble, artykuły gospodarstwa domowego czy kosmetyki. Rośliny są w stanie pochłonąć te trujące substancje i wytwarzać na ich miejscu tlen. Dodatkowo, rośliny obniżają poziom stresu i poprawiają jakość snu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie zieleni w swoich sypialniach.

 1. Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze
 • Fikus benjamina – skutecznie redukuje formaldehyd, benzen i toluen. Wymaga dużo światła, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia.

 • Kaktus – roślina idealna dla osób, które nie mają za dużo czasu na jej pielęgnację. Skutecznie usuwa toksyny z powietrza i dobrze reguluje wilgotność powietrza.

 • Dracena – skutecznie usuwa z powietrza benzen, trójchloroetylen i ksylen. Lubuje się w miejscach półcienistych i wilgotnych.

 • Palma bambusowa – posiadająca wyjątkowe właściwości oczyszczające, działa na lotne związki organiczne i formaldehyd. Dodatkowo jest bardzo łatwa w utrzymaniu.

 • Eukaliptus – przyspiesza procesy metaboliczne, usuwa grzyby i bakterie z powietrza oraz eliminuje zapachy.

 1. Rośliny tworzące przytulną atmosferę

Rośliny nie tylko mają swoje zalety oczyszczające, ale także wprowadzają pozytywną energię do naszych sypialni. Oto kilka roślin, które pomogą Ci w stworzeniu przytulnej atmosfery:

 • Pachnące kwiaty – jak lawenda, jaśmin czy róża. Kwiaty te działają uspokajająco na układ nerwowy i doskonale nadają się do stosowania w aromaterapii.

 • Alokazja – dzięki swym kształtom i fakturze idealnie wprowadza do pokoju dynamiczne elementy natury. Dodatkowo posiada duże liście, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

 • Sukulenty – wśród nich warto wymienić aloe vera. Ta roślina nie tylko ma korzystny wpływ na jakość powietrza, ale także działa kojąco na skórę i łagodzi objawy alergii.

 1. Podsumowanie

Jak widać, wprowadzenie roślin do sypialni przynosi same korzyści. Mają one nie tylko właściwości oczyszczające, ale także tworzą przytulną atmosferę. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny nadają się do tego typu pomieszczenia. Trzeba więc dokładnie wybierać gatunki, które spełnią nasze oczekiwania. Zdecydowanie warto jednak zainwestować w zieleninę, która przyniosie nam wyjątkową harmonię i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

 1. Źródła inspiracji

Jeśli chcesz znaleźć więcej ciekawych pomysłów, poszukaj inspiracji na specjalnych stronach internetowych poświęconych tematyce roślin w wnętrzach. Warto także zapoznać się z radami specjalistów od projektowania wnętrz, którzy pomogą Ci w doborze odpowiednich roślin do sypialni.