Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim: Minimalizm i funkcjonalność

Dom i wnętrze

Kuchnia w stylu skandynawskim to połączenie minimalizmu i funkcjonalności. Ta pochodząca z północy Europy estetyka jest coraz bardziej popularna również w Polsce. Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim, aby była zarówno praktyczna, jak i piękna? Oto kilka wskazówek.

Minimalistyczne kolory

W skandynawskiej kuchni królują stonowane kolory: biel, odcienie szarości i beżu oraz różne odcienie drewna. Biały kolor jest szczególnie ważny, ponieważ Skandynawowie wykorzystują go, aby wizualnie powiększyć wnętrze. Styl skandynawski to minimalizm, ale razi on w oczy jedynie wtedy, gdy dominuje sezon na wzory, intensywne kolory i cekiny. W kuchni w stylu skandynawskim panują spokój i harmonia, zwłaszcza jeśli stosuje się motyw kolorystyczny utrzymany w odcieniach beżu i szarości, oraz drewna.

Bezpieczne i funkcjonalne podłogi

Styl skandynawski zakłada proste i funkcjonalne rozwiązania. Dlatego podłogi w tych kuchniach są zazwyczaj drewniane, ale nierzadko pojawiają się również panele lub wykładzina. Ważne, aby podłoga była nie tylko estetyczna, ale również bezpieczna. Warto wybierać materiały zapobiegające poślizgnięciom oraz łatwe do utrzymania w czystości.

Minimalistyczne i funkcjonalne meble

Meble w skandynawskim stylu cechuje prostota, klarowność formy oraz funkcjonalność. W kuchni w stylu skandynawskim warto postawić na meble białe lub w odcieniach szarości i beżu. W standardowym wyposażeniu powinien znaleźć się przede wszystkim stół z krzesłami, blat kuchenny oraz szafka na naczynia i garnki. Jeśli kuchnia jest niewielka, zdecydujmy się na meble z wbudowaną zmywarką lub na mniejszą ilość szafek.

Minimalistyczne akcesoria i dodatki

Skandynawskie kuchnie zawsze należą do minimalistów: bez zbędnych ozdób, czy dekoracji. To właściwie cała filozofia stylu skandynawskiego, którego podstawowym założeniem jest oszczędność, łatwość utrzymania czystości i prostota. W kuchni w stylu skandynawskim dodatki powinny być funkcjonalne i praktyczne, np. pojemniki na herbatę, kawę lub cukier.

Naturalne i eko materiały

Skandynawski styl to przede wszystkim unikatowe meble wykonane z drewna, czy ceramiki. Chętnie używa się tu także elementów ze szkła. Wszystkie materiały są naturalne i ekologiczne, nie szkodzą środowisku i są wykonane w naturalnym kolorze. Styl skandynawski to również filozofia, w której liczy się przede wszystkim prostota i funkcjonalność, czyli właśnie te cechy, które przyciągają nas do szwedzkich, norweskich i fińskich kuchni.